لوگو
لوگوی نام سال
تاریخ خبر : 21 بهمن 1399

لازم بود؛ ولی کافی نه

اخبار شورای شهر سردرود

درج تصوير مقبرالشعراء روي اسكناس هاي جديد لازم بود ولي كافي نيست.

دولت و بانک مرکزی، بالاخره تصویری از "مقبره الشعرا" تبریز را به عنوان یکی از آثار تاریخی و فرهنگی آذربایجان روی اسکناس های جدید 20 هزار ریالی خود درج کرد.
بی شک این تصویر نیز گویا از المان اصلی آن است، تصویر گوياتر از مقبره الشعراء چنين ايجاب مي كرد كه دست و دل بازي دولت، نه صرف چاپ عکس این مجموعه فراموش شده؛ بلکه در نهایت به تامین اعتبارات دولتی مرمت و بازسازی این اثر فرهنگی و تاریخی به عنوان تنها مقبره الشعرای ایران می انجامید.
مجموعه فاخری که سال هاست به فراموشی سپرده شده و در نهایت بی سلیقگی، با معماری بی هویت و ساخت و سازهای بی روح پیرامون آن، نشانی از هویت تاریخی و فرهنگی ندارد.
طی این سال ها اگرچه اقداماتی در راستای بازسازی و مرمت این اثر فرهنگی آغاز شده؛ اما راه کج رفته نیز به سر منزل مقصد نرسید و پروژه مذکور باوجود پاسکاری های متعدد میان دولت، شهرداري همچنان در گیر و دار بلاتکلیفی های عمرانی و عدم تخصیص اعتبارات دولتی سرگردان و بلاتکلیف باقی مانده است.
امروز، پروژه مقبرالشعرا تبریز در وانفسای بی برنامگی و بی توجهی های شورای شهر، عدم تشكيل كارگروهي ويژه و فقدان طرحی مشخص برای تبدیل شدن به آبروی فرهنگی، تاریخی تبریز، عدم تخصیص اعتبارات و بودجه های عمرانی ملی و رهاشدگی غیرمسوولانه از سوی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، شهرداري و شوراي شهر روزهای تلخ و سیاهی را می گذراند و همچنان چشم به راه تفقدی مسوولانه از سوی دولت و پارلمان شهری است.

در این میان انتظار و مطالبه جدی مردم و شهروندان فهیم تبریزی از نمایندگان مجلس نیز بسیار بالاست تا با پی گیری های خود، زمینه را برای تخصیص و تزریق اعتبارات دولتی برای سامان بخشیدن به طرح بازسازی مقبره الشعرا فراهم آوردند.

سخن آخر این که، درج تصویری از آثار تاریخی و فرهنگی آذربایجان در اسکناس های رایج کشوری لازم بود؛ ولی کافی نيست حال آنكه اين اثر تصويري از مقبره الشعراء باشد، زماني كافيست كه اين اسكناس ها به دواي درد اين مجموعه بيانجامد.