لوگو
لوگوی نام سال
تاریخ خبر : 28 فروردین 1400

شتاب توسعه شهری؛ از سردرود تا تبریز

اخبار شورای شهر سردرود

مهد تمدن؛ عمر پنجمین دوره شوراها رو به پایان است اما آنچه باقی مانده، عملکردی است که هر یک از اعضای این دوره از خود بر جای می گذارند. «آرزو مبصر» تنها زن عضو شورای اسلامی شهر سردرود که دانش اموختۀ کارشناسی ارشد معماری نیز هست، در گفت وگویی با ما از میزان تحقق وعده ها و همچنین عملکرد 3.5 ساله اش در این نهاد گفت، ضمن اینکه از جایگاه سخنگوییِ شورای اسلامی شهرستان تبریز به صورت اجمالی از دستاوردهای حاصل شده در پرتو فعالیت شورای شهرستان نیز گزارشی ارائه کرد.

متن زیر ماحصل مصاحبۀ کوتاهی است که عضو شورای شهر سردرود و سخنگوی شورای اسلامی شهرستان تبریز از میزان تحقق وعده ها و عملکرد 3.5 ساله اَش می گوید:

بیشتر از 3.5سال از عمر شورای پنجم سپری شده است. قبل از آغاز این دوره، چه فکر می کردید و چه شد؟

همیشه این اعتقاد را داشته ام که عضو شورا به پشتوانۀ رأی مردمی که او را برای جلوس در این جایگاه انتخاب کرده اند، می تواند در عرصه های مختلف مدیریت جامعه تاثیرگذار باشد. با این پیش زمینۀ فکری، شورای پنجم را شروع کردیم و همواره در تلاش بودیم جایگاه واقعی پارلمان شهری را به عنوان سیاستگذار اصلی شهر به مردم نشان دهیم. البته نباید ناگفته بماند که برابر قوانین موجود، شوراها اختیارات محدودی دارند و در مناطق شهری، بعضا مستقیماً فقط امورات مربوط به شهرداری را به انجام می رسانند.

با لحاظ این رویکرد اصولی، مشخصاً چه اتفاقاتی را رقم زدید؟

با تاکید مجدد به این نکته که بیشتر عملکرد شوراها معطوف به حوزه شهرداری ها گردیده ، لیکن موفق به برداشتن چند گام بزرگ در سردرود بعنوان شورای شهر شدیم. یکی از این گام های بزرگ و موثر، ایجاد کمیته بانوان در شورای شهر سردرود بود که برای نخستین بار در سطح شوراهای شهر آذربایجان شرقی عملیاتی شد. با محوریت این کمیته بود که تفاهم نامه های جداگانه ای با اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و اداره کل آموزش فنی و حرفه ای آذربایجان شرقی منعقد شد تا با استفاده از توان علمی و عملی آنها و مشارکت شورا و شهرداری سردرود، حوزه کارآفرینی و اشتغال زنان سردرود متحول شود. بر همین اساس بود که دوره های کاملاً رایگان برای زنان علاقه مند به حضور در بازار کار در رشته های شغلی مختلف برگزار کردیم و پس از اِعطای مدارک معتبری که ادارات مورد اشاره صادر کردند، امکان تاسیس و فعالیت کارگاه های کوچک و بزرگ متعدد در سردرود فراهم شد و به واسطۀ این اتفاقِ خوب، بسیاری از بانوان سردرودی به ویژه خانم های سرپرست خانوار به درآمد پایدار رسیدند.

اتفاق خوب دیگر، پیگیری و تحقق درخواستِ به حق مردم سردرود در ایجاد شعبۀ اقماری تامین اجتماعی در این شهر بود که با پیگیری های صورت گرفته از تهران و همکاری مسئولان استانی ، 3 سال قبل این شعبه تاسیس شد و خدمت رسانی به مردم سردرود را شروع کرد.

راه اندازی فرهنگسرای بانوان دیگر وعده ای بود که با کلنگ زنی حجت الاسلام دکتر آل هاشم، نماینده محترم ولی فقیه در استان در مدار عملیات ساخت قرار گرفت و خوشبختانه در ایام قبل از عید نوروز نیز، به دست خودِ حضرت ایشان مورد بهره برداری قرار گرفت تا این وعده هم رنگ واقعیت به خود بگیرد.

یکی دیگر از دستاوردهای تلاش 3.5 سالۀ شورای شهر سردرود، تکمیل پروژۀ دبیرستان دخترانۀ 12کلاسۀ خیّرسازی بود که از بیش از یک دهۀ قبل به حال خود رها شده بود اما با ورود شایستۀ شورای شهر و همکاری صمیمانۀ اداره کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس آذربایجان شرقی این پروژه تکمیل و تقدیم مردم شریف سردرود شد.

حریم سردرود هم در بازۀ زمانیِ مقارن با حضور شما در شورای شهر، دستخوش تغییر و تحولاتی شد. ماجرا از چه قرار بود؟

شورای عالی معماری و شهرسازی در مصوبه ای، حریم شهر سردرود را تقلیل دادند. این اتفاق باعث شد اهالی سردرود هم از نظر مادّی و هم از نظر روانی دچار آسیب هایی شوند. ما به عنوان اعضای شورای سردرود، تجدیدنظر در این مصوبه را از کانال های استانی پیگیری کردیم اما به نتیجه مطلوب دست پیدا نکردیم. ناگزیر، مراتب را از دیوان عدالت اداری تعقیب کردیم و بعد از دوندگی های بسیار و مشقّات فراوان، مشکل مرتفع گردید.

شورای شهر سردرود در حوزه فرهنگی و هنری چه کارنامه ای دارد؟

یکی از نمودهای توجه به عرصۀ فرهنگ و هنر، مراسم ها، جشنواره ها، مسابقات و همایش های مختلفی است که می توان فقط از عناوین این برنامه های اجرا شده،  فهرست بلندی را ردیف کرد. از جشنواره «سردری الچه سی»(گوجه سبز سردرود) گرفته تا جشنواره استانی تئاتر خیابانی، همگی برنامه هایی هستند که به ایتکار شورای شهر سردرود برگزار شد و یا شورا و شهرداری سردرود به عنوان مشارکت کنندۀ اصلی، راهبری این برنامه ها را در دست داشتند.

بخش دیگری از عملکردها  در حوزه فرهنگی، مربوط به ایجاد یا توسعۀ زیرساخت هایی مثل فرهنگسراهاست که می تواند به بالندگی بیشتر این حوزه کمک کند و همانطور که در پاسخ سوالات قبلی توضیح دادم، در این زمینه نیز عملکرد درخشانی به ثبت رسیده است.

حالا اگر بخواهید به عنوان سخنگوی شورای شهرستان تبریز، دربارۀ عملکرد این شورا هم گزارشی ارائه کنید، به چه مورد شاخصی اشاره می کنید؟

از نخستین جلسات شورای شهرستان، تصمیم گرفتیم که یک مشکل هر بخش و شهر از شهرستان را مورد توجه قرار داده و تمام اهتمام خود را برای رفع آن بکار بگیریم. بر همین اساس، تکمیل پروژه پل خروجی غیرهمسطح از سردرود، ساماندهی فاضلاب از باسمنج، انتقال محل پلیس راه از خسروشاه و ساماندهی فاضلاب بخش های باقیمانده از تبریز در دستور کار شورای شهرستان قرار گرفت.

البته باید اعتراف کنیم که در حل و فصل این مشکلات، هم موفقیت هایی حاصل شده و هم اینکه متاسفانه نتوانسته ایم به نتیجه نهایی برسیم. مثلاً با تدبیر شورای شهرستان و تلاش اعضای شورای شهر سردرود و همراهی اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای و اداره کل راه و شهرسازی استان، دستور مساعد وزیر راه برای رفع مشکل چندین سالۀ پروژه پل خروجی سردرود اخذ شد تا به نوعی امروز بتوانیم این مشکل را به نوعی حل شده قلمداد کنیم و تملک ۲۸۰۰۰‌ مترمربعی آن را به ۸۰۰۰ مترمربع تقلیل دهیم اما همچنان باید پیگیر ساماندهی فاضلاب باسمنج و تبریز و همچنین بحث انتقال پلیس راه خسروشاه باشیم.