لوگو
لوگوی نام سال
تاریخ خبر : 13 آذر 1399

توجه ویژه به معلولین

اخبار شورای شهر سردرود

عضو شورای شهرستان تبريز به بهانه روز جهانی معلولین، مناسب سازی امکانات شهری را برای بهبود سطح زندگی افراد کم‌توان جسمی ضروری دانست و گفت : مسئولان شهری و استانی می‌بایست بیشتر هوای افرادی را که به علت كم تواني‌ جسمی با مشکلات عدیده‌ای در سطح شهر مواجه‌اند، داشته باشند.

آرزو مبصر ادامه داد: شهرستان تبريز  و بخصوص كلانشهر تبريز نیز باید همانند سایر کلانشهرها، حداقل حقوقی را که افراد كم توان جسمي برای زندگی بهتر و کارآمد باید داشته باشند، برای آن‌ها فراهم کرده و زیرساخت‌های لازم را فراهم سازد. 

او با اشاره بر لزوم تخصیص کارت ویژه تردد معلولین برای استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی تاکید کرد و گفت :  متأسفانه در کلانشهر تبریز که همواره از آن با عنوان شهر اولین‌ها یاد می‌کنیم اقدامی در این خصوص نداشته و علی رغم پیشرفت وسایل حمل و نقل عمومی، جای خالی تمهیدات لازم برای بهره‌مندی افراد کم‌توان جسمی آشکارا به چشم می خورد.

مبصر ادامه داد : امروزه باید وسایل حمل و نقل عمومی همانند اتوبوس‌ها به رمپ‌های اختصاصی مجهز شوند تا همه افراد بخصوص افراد معلول بتوانند از آن‌ها استفاده کنند.

او بهره‌مندی از نظرات و دیدگاه‌های  افراد كم توان جسمي به عنوان مشاور  در امور شهری را امری مهم و لازم دانست و گفت: مسئولان اجرایی در شهرداری و سایر ارگان‌ها می‌توانند از ظرفیت افراد معلول در طراحی شهری بهره ببرند چراکه مطرح شدن مشکلات این قشر توسط خود آنها، کمک بسیاری در راستای تسهیل زندگی آن‌ها خواهد کرد.


مبصر، فرهنگ سازی را عاملی ضروری و مهم عنوان کرد و گفت: فرهنگ سازی را باید از کودکان خود آغاز کنیم، قطعاً در این میان نقش آموزش و پرورش در راستای آموزش‌های فرهنگی به خصوص در مورد افراد کم‌توان جسمی و تغییر نگرش ناکارآمد گذشته بسیار مهم و پر اهمیت است.

سخنگوی شورای شهرستان تبریز ادامه داد : در این راستا صدا و سیما نیز می‌تواند از ظرفیت افراد معلول در عرصه فیلم‌سازی و تولید برنامه‌های  متنوع خود بهره گیرد؛ چراکه این افراد علی‌رغم ناتوانی های جسمی، توانایی و مهارت‌های ارزشمند دیگری دارند که می توان با شناخت آن‌ها اقدامات موثری در بهره‌مندی از توانایی آن‌ها و ارتقا سطح کیفی زندگی‌شان انجام داد.

مبصر در خاتمه بر لزوم توجه به مشکلات معیشتی معلولین در دوران شیوع ویروس کرونا تاکید کرد و گفت : در این راستا می توان با تعریف کارگاه‌هایی براساس توانایی های افراد کم‌توان جسمی در راستای ایجاد اشتغال برای آن‌ها ایجادکرد تا این افراد نیز بتوانند از حداقل درآمد یک فرد عادی بهره‌مند شوند قطعاً اقدام به چنین عملی نیازمند فرهنگ سازی در سطح شهر و استان و همچنین همت خیران غیرتمند استان خواهد بود.