لوگو
لوگوی نام سال
یادداشت ها
یادداشت شورای شهر سردرود
تاریخ خبر : 24 خرداد 1400

معلولان، فراموش شدگان غریب در برنامه ریزی های شهری

جامعه نجیب و مظلوم معلولان، جدای از آن که به دلیل شرایط خاص جسمی و حرکتی و بیماری های ناشی از همین معلولیت، با مشکلات بسیار در زندگی شخصی خود دست و پنجه نرم می کنند، به همین میزان نیز در زندگی اجتماعی خود با محدودیت ها و چالش های ریز و درشت دست به گریبان هستند.

بر اساس بررسی های صورت گرفته و نیز شرایط موجود محیطی و اجتماعی، متاسفانه مدیریت های شهری تبریز اعم از شورای شهر و شهرداری، طی ادوار و سال های گذشته، آن گونه که باید و شاید، در پاسخگویی به مطالبات و نیازهای این قشر نجیب و شریف، موفق عمل نکرده اند و همین بی توجهی ها باعث گردیده...


یادداشت شورای شهر سردرود
تاریخ خبر : 23 خرداد 1400

جذب سرمایه گذاری، بستر توسعه عمرانی تبریز

ابلاغ سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی از سوی مقام معظم رهبری در سال 84 در خصوص لزوم بسترسازی برای توسعه مشارکت های بخش خصوصی و سرمایه گذاری خارجی در اداره و توسعه کشور، یکی از مهم ترین و بنیادی ترین تحولات مدیریتی در کشور بود که توانست با تغییر رویکردهای مدیریتی، فضایی شفاف و قانونمند برای ورود سرمایه گذاران بخش خصوصی داخلی و خارجی به عرصه های مشارکتی را ترسیم کند.

در این راستا و به موازات ابلاغ این سیاست ها در همان سال ها، مسوولان شهری و استانی با درک اهمیت، ظرفیت ها، کارکردها و اثرات مثبت حضور و ورود بخش خصوصی در اجرای طرح ها و پر...


یادداشت شورای شهر سردرود
تاریخ خبر : 20 خرداد 1400

حل بحران "حاشیه نشینی" نیازمند عزم ملی و استانی

معضل حاشیه نشینی و موضوع بحران سکونتگاه های غیررسمی در کلان شهرها را بدون تردید باید اصلی ترین و مهم ترین چالش مدیریت شهری ایران ارزیابی کرد.

در این میان، تبریز به عنوان یکی از شهرهای درگیر با این پدیده و معضل شهری، با دارا بودن بالغ بر 2500 هکتار بافت فرسوده و مناطق حاشیه نشین و تراکم جمعیتی بالای 400 هزار نفری در این مناطق، یکی از آسیب پذیرترین شهرهای ایران از این حیث به شمار می رود.

با این حال به جهت محدودیت های موجود در منابع مالی و اعتباری شهرداری و از طرفی، حجم بالای مشکلات موجود در حوزه سکونتگاه های غیر رسمی و حاشیه نشینی، مدیریت شهری عملا قادر به حل و رفع بحران ه...


یادداشت شورای شهر سردرود
تاریخ خبر : 19 خرداد 1400

مکان یابی پروژه های سرمایه گذاری، پیش شرط توسعه متوازن شهر

جدای از طراحی و اجرای پروژه های عمرانی و خدماتی در مناطق مختلف شهری تبریز که عموما باید بر اساس نیازها و اولویت های منطقه ای مورد توجه مدیریت شهری قرار گیرد، طراحی و مکان یابی طرح ها و پروژه های مشارکتی و سرمایه گذاری نیز باید تابع سیاستی عادلانه و متوازن در کلان شهر تبریز باشد.

اگرچه موضوع سرمایه گذاری های بخش خصوصی در سنوات قبل، با وجود موفقیت های نسبی در اجرای طرح ها و پروژه های مشارکتی، محقق گردیده است، با این حال فاقد عنصر مکان یابی و توزیع مکانی عادلانه در تمام مناطق شهری بوده و بجز یکی دو مورد، اغلب طرح های مشارکتی در مناطق مرفه و بالانشین شهری به مرحله اجرا درآمده اند که ه...


یادداشت شورای شهر سردرود
تاریخ خبر : 18 خرداد 1400

اعطای نشان "شهروند سبز"، گامی برای مشارکت پذیری شهروندان

بدون تردید تحقق اصل "مشارکت" شهروندان در برنامه ریزی و اداره شهر، بدون اتخاذ و پیش بینی سیاست ها و مکانیزم های حمایتی و تشویقی از سوی مدیریت شهری امکان پذیر نخواهد بود.

شهروندان به عنوان صاحبان و خدمات گیرندگان اصلی در شهر، جدای از بهره مندی و استفاده از خدمات و منابع زیرساختی و امکانات شهری، این حق را دارند تا در راستای بهبود و ارتقاء کیفیت و سطح زندگی شهرنشینی، مطالباتی از مدیران شهری داشته باشند، این درحالی است که همین شهروندان در صورت اعتماد و ارج گذاری از سوی مدیران اجرایی، ظرفیتی بالقوه برای تحقق اصل مشارکت مدنی به عنوان تعهد و وظیفه شهروندی به شمار می روند.

...


یادداشت شورای شهر سردرود
تاریخ خبر : 17 خرداد 1400

"شهر الکترونیک" و "شهرداری شیشه ای"، بستر اعتماد و کاهش فساد

شهر هوشمند در مباحث شهر انسان محور، به عنوان موضوع داغ این روزهای کلان شهرهای دنیا مطرح است و مدیران شهری سعی می‌کنند که بیش از پیش این مفهوم را به زندگی روزمره شهروندان خود تسری دهند.

از دیگر سو، تلاش برای تحقق "شهرداری شیشه ای" و اجرای سیاست های استقرار "شهر الکترونیک" از جمله موضوعاتی است که علی رغم پی گیری های نصفه و نیمه در ادوار گذشته شورا و شهرداری، آنگونه که باید و شاید در شهرداری تبریز نهادینه نشده تا از این بستر، گامی بلند در راستای اعتمادسازی متقابل میان شهروندان و شهرداری و نیز کاهش زمینه ها و بسترهای انحراف و...


یادداشت شورای شهر سردرود
تاریخ خبر : 14 خرداد 1400

۱۴ خرداد، تلخ ترین و جانگدازترین روز در تقویم تاریخ معاصر ایران اسلامی است

خرداد پر از حادثه را، بی نام و یاد امام خمینی (ره)، بنیانگذار فقید انقلاب اسلامی نمی توان و نباید تفسیر و تعبیر کرد، بزرگمردی که استقلال، آزادی و عدالت و عزت را به ملت ستمدیده ایران هدیه داد.

۱۴ خرداد، تلخ ترین و جانگدازترین روز در تقویم تاریخ معاصر ایران اسلامی است، روزی که معمار بزرگ اتقلاب، به ملکوت اعلی پیوست و ماتم و اندوه، میهمان ابدی دل های ملت ایران شد.

اما نباید فراموش کرد که از پس این اندوه ابدی، طلیعه خورشید ولایت و رهبری، در قامت رهبر معظم انقلاب، درخشید و زعامت و ولایت ایران اسلامی و مسلمین جهان، تداوم یافت تا ایران و اسلام، بی رهبر و زعیم نباشد.

۱...


یادداشت شورای شهر سردرود
تاریخ خبر : 10 خرداد 1400

تبریز نیازمند طرح جامع زیباسازی شهری

برنامه ریزی و طراحی برای المان سازی در کلان شهرها بر بستر زیباسازی شهری، از جمله برنامه هایی است که طی سال های اخیر، مورد توجه شهرهای ایران بوده است.

المان سازی و نصب این عناصر زیباسازی و مفهومی در مناطق و میادین شهری اگرچه عمدتا با هدف ایجاد زیبایی های بصری در شهرها صورت می گیرد؛ با این حال در اغلب موارد، شاهد فقدان معیارهای هویتی، فرهنگی، ارزشی و بی توجهی به شاخص های برگرفته از فرهنگ و ارزش های بومی که حاوی پیام و اهداف متعالی در ساخت و نصب این المان ها به مخاطبان و شهروندان باشد هستیم.

از دیگر سو، نصب و جانمایی المان ها در معابر و میادین شهری نیز از آن دست الزامات و ض...


یادداشت شورای شهر سردرود
تاریخ خبر : 08 خرداد 1400

لزوم تغییر سیاست های خدمات شهری از سنتی به شیوه های مدرن

در میان نظریه‌های توسعه، شاید نظریه‌ی مدرنیزاسیون را بتوان جامعه‌شناختی‌ترین آن‌ها دانست.

حوزه خدمات شهری، به عنوان اصلی ترین حوزه و بخش خدمات رسان شهرداری ها، بی هیچ تردیدی و با توجه به تغییر الگوهای زیستی، افزایش جمعیت، تنوع خدمات و افزایش مطالبات شهروندان در این حوزه، ناگزیر و نیازمند ایجاد تغییرات بینادی در نگرش ها و روش های مدیریتی و خدمات رسانی است.

تجهیز سیستم اجرایی خدمات شهری در کلان شهر تبریز به امکانات و تجهیزات مدرن و مکانیزه و عبور از روش های سنتی خدمات رسانی در همه بخش های آسفالت، جمع آوری زباله، دفع و دفن بهد...


یادداشت شورای شهر سردرود
تاریخ خبر : 05 خرداد 1400

لزوم معرفی ظرفیت های سرمایه گذاری در حوزه گردشگری شهری

تبریز از جمله شهرهای تاریخی و ریشه دار ایران اسلامی به شمار می رود که به جهت برخوداری و بهره مندی از ظرفیت ها و عناصر متعدد و متنوع تاریخی و فرهنگی، قابلیت تبدیل شدن به قطب گردشگری شهری و بین المللی را دارد.

این ظرفیت ها و عناصر تاریخی و فرهنگی، هر یک به نوعی می توانند به مقصد و هدف گردشگری در تمامی حوزه ها و بخش ها تبدیل شوند.

این در حالی است که علی رغم تلاش ها و برنامه ریزی های عمدتا موقتی و جزیره ای طی سال های اخیر، این ظرفیت ها آنگونه که باید و شاید به عناصر هدف در حوزه گردشگری تبدیل نشده اند؛ از این رو وظیفه مدیریت شهری اعم از شورا و شهرداری، برنامه ریزی و سیاست گذا...


یادداشت شورای شهر سردرود
تاریخ خبر : 04 خرداد 1400

تدوین شناسنامه فرهنگی محلات، ضرورت فراموش شده

محلات به عنوان خاستگاه و منشاء خرده فرهنگ های محلی، اگرچه بخشی از کلیت یک شهر به حساب می آیند، با این حال به جهت برخورداری از خرده فرهنگ ها و زمینه های فرهنگی اختصاصی و منحصر به فرد خود، سرشار از زمینه ها و ظرفیت های قابل توجه فرهنگی نیز می باشند.

اگرچه در مدیریت شهری مدرن و امروزی، الزامات و ضرورت های مدیریت یکپارچه شهر، خواه ناخواه موجب فراموشی و بی توجهی به آن بخش از شاخص های فرهنگی خاص محلات شده است؛ با این حال ملاک قرار دادن همین خرده فرهنگ های اختصاصی و بومی محلات و مناطق شهری، در مواقعی زمینه ساز ایجاد تعارضات و تناقض های تصمیم سازی و سیاست گذاری کلان در ارایه خدمات مورد نی...


یادداشت شورای شهر سردرود
تاریخ خبر : 03 خرداد 1400

خرمشهر نماد مقاومت، شناسنامه ایثار

خرمشهر را نماد مقاومت ملی ایران و شناسنامه ایثار باید نامید، شهری که خرمی و خونین دلی آن، یکجا زبانزد همه است.

امروز اگر جبهه مقاومت، در میدان عمل، روح استکبارستیزی و ایستادگی در برابر نظام سلطه را فریاد می زند و تصویر غرورانگیز این مقاومت، خواب دشمنان حریت، آزادگی و اسلام را آشفته کرده است، باید ریشه های آن را در خرمشهر و رد پایش را در میان خون های فدا شده جوانان ایران زمین در خاک تف دیده آن جست و جو کرد.

خرمشهر، نقطه اتصال مقاومت و ایثار طی ۴ دهه اخیر است، شهری که ایمان داریم، خدا، به پاس همان مقاومت ملی، آزادش کرد.

سوم خرداد، سالروز آزادسازی خرمشهر مبارک باد...


یادداشت شورای شهر سردرود
تاریخ خبر : 02 خرداد 1400

تحقق گردشگری شهری از دل بافت های تاریخی تبریز

امروزه گردشگری به عنوان یکی از مهمترین صنایع توسعه پایدار، فرصت های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی برای شهرها به وجود می آورد.

بافت های تاریخی شهرها نیز به دلیل پیوندهای گسترده با بسترهای طبیعی و تاریخی، دارای ارزش های تاریخی، طبیعی، زیبایی و معمارانه بسیاری هستند که سرمایه ملی هر سرزمین، حفظ آن ها دارای اهمیت قابل توجهی است.

لذا ضرورت توجه به هویت بافت های تاریخی شهرها و شاخص نمودن آنها یکی از مهمترین شاخصه ها جهت جذب گردشگر می باشد.

در این میان، شهر تاریخی و کهن تبریز با داشتن عناصر تاریخی و فرهنگی بسیار، اعم از ابنیه، خانه های تاریخی، بازار سنتی، آثار تاریخی کهن...


یادداشت شورای شهر سردرود
تاریخ خبر : 01 خرداد 1400

بازگشت به "مردم" برای اداره شهر و تحقق اصل مشارکت پذیری

مدیریت های شهری، از آن رو که "مردم"، محور و مخاطب اصلی طراحی ها و برنامه ریزی های شهری به شمار می روند، ناگزیر از رجوع و همراهی و همکاری متقابل و تعاملی با شهروندان هستند.

اعتمادسازی مجدد میان مردم و مدیران شهری در راستای برنامه ریزی و اداره شهر، مبتنی بر خواست و نظرات شهروندان، اصلی ترین و مهم ترین اولویت برای تحقق توسعه هوشمندانه و اصولی شهر به شمار می رود.

امروزه بیشتر صاحب نظران حوزه مدیریت شهری، تجربه مدیریت متمرکز شهر را شکست خورده دانسته و آن را بدون مشارکت شهروندان ناموفق ارزیابی می کنند؛ از این رو جلب مشارکت شهروندان به یکی از دغدغه های اصلی مدیریت های...


یادداشت شورای شهر سردرود
تاریخ خبر : 29 اردیبهشت 1400

مدیریت سلیقه ای بلای جان تبریز

شیوه ها و روش های مدیریتی در شهرها به ویژه کلان شهرها، به واسطه حجم انبوهی از نیازها و مشکلات شهری از یک سو و تنوع مطالبات شهروندی از سوی دیگر، نیازمند برنامه ریزی هایی متفاوت تر و البته مبتنی بر همان نیازها و مطالبات است.

در چنین شرایطی و با توجه به الزامات مدیریت شهری در کلان شهرها، قطع به یقین نباید در سیاست گذاری ها و برنامه ریزی های شهری، مدیریت مبتنی بر سلیقه و پسندهای شخصی مدیران شهری و اعضای شوراها، بر مدیریت شهروند محور و ناظر بر نیازهای و اولویت های اساسی شهر چربش داشته باشد؛ چرا که اعمال مدیریت های سلیقه ای، شهر و روند مدیریتی وتوسعه ای آن را به بیراهه خواهد برد.

...


یادداشت شورای شهر سردرود
تاریخ خبر : 27 اردیبهشت 1400

جایگاه قانونی شورای شهر نیازمند بازتعریف مجدد است

یقیناً در نظام شورایی، مشارکت در اداره امور کشور، خصوصاً رفع موانع در امور محلی، به نحو قابل توجهی افزایش مییابد و تصمیم‌گیری و نظارت بر عملکرد مناطق بالا رفته و حقوق شهروندان تضمین می‌گردد.

علاوه بر نقش تصمیم‌گیری و تصمیم سازی، شوراها در اداره شهرها، نقش ارشادی، نظارتی، وضع مقررات لازم، همکاری و هماهنگی با مسئولان و بازوی مدیریتی داشته و اعضای آن نیز توسط مردم انتخاب می‌گردند.

شوراهای شهر و روستا در نظام حقوقی ایران جایگاه منحصر به فردی دارند و در ابعاد مختلف با داشتن اختیارات قانون‌گذاری، سیاستگذاری، برنامه‌ریزی و... فعال بوده و نقش به سزا...


یادداشت شورای شهر سردرود
تاریخ خبر : 23 فروردین 1400

رمضان، موسم تنعم و تعبد 

شَهْرُ رَمَضانَ الَّذی أُنْزِلَ فیهِ الْقُرْآنُ هُدىً لِلنَّاسِ وَ بَیِّناتٍ مِنَ الْهُدى‏ وَ الْفُرْقانِ.۱۸۵بقره

حمدوسپاس خدا را که باردیگر توفیق حضور و بندگی در ماه میهمانی خود را نصیب ما بندگان گناهکارش فرمود.

سعادتی بالاتر از این نمی توان یافت که فرصت درک دوباره ماه رمضان، موسم تنعم از خوان پر برکت الهی و تعبّد و بندگی در آستان عفو و بخشش حضرت ربوبیت را به دست آوریم.

بهار طبیعت، با بهار قرآن و عبادت حق تعالی، چنان در هم تنیده است که غفلت از برکات این ایام، چیزی جز حسرت بر بندگان بر جای نخواهد گذاشت.

در این ایام معنوی و استجابت دعا، تلاش کنیم ت...


یادداشت شورای شهر سردرود
تاریخ خبر : 22 فروردین 1400

لزوم برنامه ریزی و توجه به تولید و عرضه مسکن بعنوان یکی از اولین نیازهای جوانان

مسکن، به عنوان یکی از اساسی ترین نیازهای بشر، همواره مهم ترین دغدغه زندگی بوده و تلاش برای تامین این نیاز مهم، در راس برنامه های انسان ها قرار داشته و دارد.

به موازات پیروزی انقلاب اسلامی، یکی از بنیادی ترین برنامه های دولت، حول محور بسترسازی برای خانه دار کردن اقشار کم درآمد و فاقد مسکن متمرکز شد و تاسیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در سال ۵۸، با فرمان امام راحل برای تشکیل حساب ۱۰۰ امام (ره) در همین راستا محقق گردید.

اگرچه طی دهه های اخیر و با تلاش بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، بسیاری از روستاییان و اقشار کم درآمد جامعه، صاحب مسکن شده و تا حدودی این نیاز برآورده شد، با این وجود...


یادداشت شورای شهر سردرود
تاریخ خبر : 24 اسفند 1399

شورای گرفتار در حصار هبه اگر گُلی به سر شهر نمی زنید، لااقل ِگِل نزنید!

شورای گرفتار در حصار هبه / اگر گُلی به سر شهر نمی زنید، لااقل ِگِل نزنید!

انتظار بر این است که طرح ها و برنامه های مطالعه شده در صف طرح در جلسات کمیسیون ها و صحن علنی شورا باشد نه آنکه بیشتر وقت ، هزینه و انرژی جلسات صرف هبه و بخشش از جیب مبارک مردم شود.

دستورالعمل نحوه هزینه کرد مواد ۱۶ و ۱۷ بودجه #شهرداریها ابلاغی سال ۹۵ سازمان شهرداریها و دهیاریهای کشور و سپس اصلاحیه آن در سالجاری تکلیف را روشن ساخته است که برخی از مواد دستورالعمل سال ۹۵ از سوی دیوان عدالت اداری ابطال شده است . این مواد که ۲ درصد بودجه جاری شهرداری ها را شامل میشود می بایست صرفا در راستای وظایف قانونی...


یادداشت شورای شهر سردرود
تاریخ خبر : 08 آذر 1399

رنگ خاکستری شهر تا بام سبز

تئوری بام‌سبز از طرح روی میز تا اجرای واقعی/ تحقق فضاهای سبز شهروندمحور

امروزه بحث و نظریه پردازی در مورد رنگ خاکستری شهر ها و تعابیر مختلفی از جمله بتن شهر ، شهر بی نفس و... به وضوح لزوم افزایش سرانه فضای سبز در سطح شهر را بر همگان هویدا نموده و به عنوان یک مطالبه عمومی در دستورکار متولیان امر، نهادها و دستگاه‌های ذیربط از جمله شهرداری‌ها  قرار گرفته است.

لزوم توجه ویژه به امر محیط زیست در شهرهای ماشینی امروز که با افزایش کاربری‌های مخرب زیست محیطی در داخل یا اطراف  شهر مواجه هستند، اهمیت این موضوع را دو چندان میکند.
تملک و تامین زمی...


یادداشت شورای شهر سردرود
تاریخ خبر : 08 آذر 1399

طرح جامع حفظ ، احیاء و نگهداری از بافت های تاریخی یا توجه نقطه ای به مشکلات؟!

اصلاح و ساماندهی بافت مرکزی و فرهنگی من جمله خیابان جمهوری تبریز دیرزمانی است که در مباحث و برنامه‌های توسعه شهری قرار گرفته اما همواره ناکام مانده است.

باید توجه داشت که بخشی نگری و نقطه زنی در احیاء هویت و بافت تاریخی ره بجایی نخواهد برد، چه بسا با تکرار اشتباهات گذشته محدودیت و مشکلات دیگری را سبب خواهد شد.

دیدگاه کلی و محله محور حفظ و نگهداری بافت ها برای پیشگیری از ادامه نابسامانی بصری و حرکتی موجود، شاید بتواند باعث نجات دارایی‌های تاریخی و فرهنگی شود ، لیکن صرف دیدگاه بارانداز دارایی ها قطعا ثمربخش نخواهد بود.

در این میان طرح جامع حفظ، احیا و ن...


یادداشت شورای شهر سردرود
تاریخ خبر : 08 آذر 1399

یک روز تردد با عصای سفيد ، لازمه درک روشندلان برای مسئولان


(افراد کم توان جسمی)معلولین ، شهروندانی که برای احقاق حقوق خود می بایست با وجود معلوليت دوندگی کنند.

همواره شاهد این هستیم که قوانین، آیین نامه ها ، بخشنامه ها ، مصوبات و ضوابط عریض و طویلی در راستای حمایت از حقوق معلولین تصویب و ابلاغ می شود، همچنین جلسات، همایش های حمایتی و گاه تقدیر و تشکر از این عزیزان برگزار می شود، اما تاکنون مشکلی از هزاران نیاز آنان برطرف شده است؟ پاسخ این سوال به قاطعیت خیر است !
اجرای چنین ضوابط پیشرو و حل مشکلات، نیازمند باور عملی مديران تمامی دستگاه های متولی و صد البته درک موضوعات حقوق شهروندی (افراد کم توان جسمی جسمی)معلولین است.


یادداشت شورای شهر سردرود
تاریخ خبر : 08 آذر 1399

سفیدی لوح عملکرد در حمایت از هنرمندان آذربایجان !

هنر یکی از ارکان اصلی فرهنگ هر جامعه‌ بوده و طبیعی است که وقتی این فعالیت معنوی انسان، امکان رشد بیابد در غنا بخشیدن به فرهنگ جامعه کاربردی عظیم خواهد داشت.


اگر نگاهی به نقش هنرمندان آذربایجان و تبریز در این مسیر پر عشق داشته باشیم تارهای زرین هنر ایران را برگرفته از خاک سرخ آذربایجان می یابیم، این خاک همواره به قهرمانان و هنرمندان‌اش افتخار کرده و بر حقانیت دستاوردهای آن ها در غنا بخشیدن به فرهنگ ایران اسلامی قسم یاد کرده است.

امروز که جهان در حصار مهمانی ناخوانده و نامبارک است، جان و روح بشر را نیز که آمیخته در تعامل و همزیستی بود در حصار دیوارها می ی...


یادداشت شورای شهر سردرود
تاریخ خبر : 08 آذر 1399

"آتش" و "ققنوس" های بی ادعا

"آتش"، خاصیتی جز سوزاندن و ویرانی ندارد حتی اگر این آتش، مظهر رفاه، آسایش و تسهیل گر زندگی هم که باشد، روی دیگر سکه این عنصر، خاکسترنشینی است آنجا که می تواند در طرفه العینی، هستی را به تلی از خاکستر بدل کند، ذات آتش همین است ...
#ققنوس ها را پیوندی دیرین و عمیق با #آتش است، می سوزند و از نو و از دل همین آتش دوباره زاده می شوند تا قصه صبوری، ایثار و فداکاری، نشان پرافتخار کسانی باشد که هنرشان، دل زدن به دریای آتش سوزان است تا امنیت، آرامش و آسایش ارمغان ابنای بشر شود ...
#آتش_نشانان را بی هیچ تردید باید الگوهای مجسم و عینی #ایثار و فداکاری نامید ، البته آتش نشانی، تن...


یادداشت شورای شهر سردرود
تاریخ خبر : 08 آذر 1399

بلوغ اقتدار در چله دفاع

چهل سالگی، یعنی بلوغ، یعنی پختگی، یعنی عصاره فضایل ، تاریخ و حتی یک نهضت، حال اگر این چهل سالگی، مربوط به نهضت ماندگاری همچون دوران ۸ ساله دفاع مقدس باشد، موضوع برجسته تر و مهم تر هم می شود.

دوران سراسر پر افتخار و مملو از ایثار و شهادت دفاع مقدس، تبلور عینی و تابلوی تمام قد ایستادگی فرزندان این مرز و بوم در برابر غرب و شرق و استکبار جهانی با میدان داری "صدام" ملعون بود، دوره ای که تک تک مردم و خانواده های ایرانی، فارغ از رنگ، نژاد، اعتقاد، وابستگی های حزبی و گروهی، دل در گرو دفاع از کیان وطن و حفظ #استقلال و تمامیت ارضی کشور نهادند و همچون ید واحده، در برابر جهانیان ایس...


یادداشت شورای شهر سردرود
تاریخ خبر : 08 آذر 1399

ما مقبره الشعراء دیگری نداریم...

پروژه های عمرانی به شرطی مطلوب و مقبول است که اصالت ، تاریخ ، فرهنگ و هنر یک ملت را خدشه دار نسازد.

"این همه غافل شدن از چون من شیدا چرا ؟...."

✒️ غافل شدیم و غفلتمان سیل را به #منزلگه_عشاق رساند... سخن از مدفن ۴۰۰ شاعر نامی است ...سخن از منزلگه حکیم طوسی تا #شهریار_ملک_سخن ، از خاقانی ، قطران ، همام ، ثقه الاسلام و میرزاطاهر خوشنویس و باز هم شهریار و شهریار و شهریار...

شاید میدانست و گفته بود ؛
"یئر توتوب غمخانه ده قیلدیم فراموش عالمی...."

و چنین گوید ؛
 شهریارم گرچه من سوز مولکونون سلطانی ام
#گوز_یاشیمدا...


یادداشت شورای شهر سردرود
تاریخ خبر : 08 آذر 1399

شناسنامه های مکانی را حفط کنیم.

هرگاه نام تبریز در ذهن ها نشسته و بر زبان ها جاری می شود، ناخودآگاه تصاویری از اماکن و ابنیه های تاریخی آن همچون تصاویر قدیمی آپارات در مقابل دیدگانمان نقش می بندد.
نام تبریز با رشادت های تاریخی و زیبایی های بصری یک شهر مدرن در ادوار مختلف تاریخی گره خورده است، شهری مدرن که دروازه بین دنیای شرق و غرب بود و چشم بینندگان شهیری همچون مارکوپلو را که در میان سفر و گذر از جاده ابریشم قدم بر این دروازه همیشه استوار نهاده بود؛ به خود خیره کرد.
کالبد و بافت تاریخی مرکزی تبریز از چهار راه منصور (شهید بهشتی کنونی) آغاز و در انتهای خیابان قونقا به پایان می رسد و در  میان خود مواریث ا...


یادداشت شورای شهر سردرود
تاریخ خبر : 08 آذر 1399

قهرمانلیخ چوخ یاراشیر سنه تراکتور

تراکتور آذربایجان، با تکیه بر غیرت و شجاعت بازیکنان توانمند سرخپوش، ضمن اثبات دوباره شایستگی های خود در سطح اول فوتبال ایران، عنوان ارزشمند قهرمانی جام حذفی را تقدیم هواداران فهیم و مردم دلاور آذربایجان کردند تا حال خوب، ارمغان همه تبریزی ها و آذربایجانی های فهیم شود.
با سپاس از تلاش و زحمات همه مدیران، مربیان و بازیکنان تراکتور، این قهرمانی را به پرشورهای فوتبال ایران تبریک عرض می نمایم.
 


یادداشت شورای شهر سردرود
تاریخ خبر : 08 آذر 1399

السلام علیک یا اباعبدالله الحسین

جهان ، قرن هاست عزای دردانه پیامبر اعظم را قامت بسته، زمین، عزاخانه ابدی #ثارالله است و #عاشورا، رمز وحدت شیعیان.
عاشورا، نماد حریت و آزادگی است، بیرق سرخ فام ظلم ستیزی و حسین(ع) ، خون خدا.

 تاریخ بلند بشریت، برای عاشورا و نهضت عظیم #کربلا ، قرینه و مانندی هرگز نداشته و نخواهد داشت، به راستی کدامین رویداد و واقعه ای را می توان یافت که به مانند عاشورای حسینی و کربلای عاشقی و بندگی اهل بیت، قرن ها در تکرار باشد و رنگ کهنگی به خود نگیرد؟ 

امروز ، خیال شیعه راحت است که همین عاشورا و همین نهضت مانای حسینی ، قوام و اقتدار دین مبین اسلام را بیمه کرده است، عاشور...


یادداشت شورای شهر سردرود
تاریخ خبر : 08 آذر 1399

بافت های تاریخی ؛ و تعارض سنت و مدرنیته

چه کسی پاسخگوی تنش و جدال بین آجرهای کهن شهر تبریز با بی هویتی ساخت و سازهای موجود خواهد بود .... ؟!

بافت های تاریخی شهرها و آبادی ها، در کنار ویژگی های منحصر به فرد فرهنگی ، جمعیتی و... ، از نشانه های هویت بخشی آن جامعه به شمار می رود. این در حالیست که متاسفانه طی دهه های اخیر و در سایه سیاست های غلط ، در اکثر شهرهای استان، شاهد از بین رفتن تدریجی هویت معماری و تاریخی آبادی ها، بالاخص در شهر تبریز  و ساير شهرهای تاریخی می باشیم. 
آنچه به وضوح عیان است، ساخت و سازهای صنعتی و تجاری در حوزه مسکن باعث گردیده بجز چند اثر تاریخی چیزی برای عرضه و بافت دارای هویت مکانی د...


یادداشت شورای شهر سردرود
تاریخ خبر : 08 آذر 1399

پزشکان ؛ قهرمانان وطن ، مدافعان سلامت

اگر تا دیروز و قبل از ورود و شیوع ویروس و بیماری منحوس و  مرموز #کرونا، ، به هزار و یک علت و دلیل وارد و ناوارد، در مقام نقد و گله گذاری از جامعه #پزشکان ، قرار می گرفتیم؛ حال با دیدن ، #ایثار و جانفشانی ، این #فرشتگان زمینی و #مدافعان عرصه سلامت ، ثابت شده است که وقتی پای جان و نجات بشر و هم نوع در میان باشد، پزشکان و کادر درمانی، به پشتوانه قسمی که یاد کرده اند، در خط مقدم خادمی و ایثار قرار می گیرند.و در مقام طبیب با درد و رنج همنوعان میسوزند و زندگی می بخشند.

🔹ماه هاست تصویر روشن از خودگذشتگی پزشکان ایران اسلامی، چون کتیبه ای غرورآمیز بر پیشانی تاریخ معاصر کشور نقش بسته،...


یادداشت شورای شهر سردرود
تاریخ خبر : 08 آذر 1399

براستی که عکاسی هنر خاطره سازی است .

عکس ، گذرگاه سفر به گذشته است و نوستالژی تمامی دوران ، تصویر ثبت شده خواه لبخند خاطره ای باشد و خواه اشک ناخواسته ای ثبت تاریخ می شود و گویای حال مخاطبش ....

برخی از خاطره سازان و راوی های حیات در دنیای امروزی از یادها فراموش میشود ، عکس و تصویر زنده ی ماندگار تا بوده ، تاکنون بوده و تا حیات بشریت هست سندی که #راوی_تاریخ می‌شود. 

لحظه کوتاهی که در قاب کوچک #عکاس‌ها ثبت می‌شود، آن‌قدر قدرتمند است که می‌تواند خشم، زیبایی، ظلم، امید و اندوه نهفته در دورن خود را به چشم‌هایی که نظاره‌گر آن هستند، منتقل کند.
هنر عکس اگرچه با تکنول...


یادداشت شورای شهر سردرود
تاریخ خبر : 08 آذر 1399

وقتی مقاومت ترانه آزادگی شد!

تقویم خبردار ایستاده ، پرستوها سرود رهایی می خوانند ، #آزادگی تعریف دوباره یافته و #مقاومت برای همیشه تاریخ ماندگار شد.

 آری #آزادگان باز گشته اند ...

ثانیه های انتظار به کندی می گذشت. تمام ایران به استقبال #پرنده_های_مهاجر آمده بود، پرنده هایی که در سال های سخت دوری از وطن، بال و پرشان زیر شکنجه های کفر شکسته بود. هرچند جسم آنان دربند بود، ولی هیچ گاه روح و اندیشه بلندشان تسخیر نشد و قلبشان به یاد دین و ایمان و آسمان وطن می تپید. 

26 مرداد روز بازگشایی قفس ها بود ، روز شادمانی شهر و مردم، روز شادباش و تبریک، روز وصل و دیدار ، روز غرور و ایمان . ...


یادداشت شورای شهر سردرود
تاریخ خبر : 08 آذر 1399

"رها شدگی"؛ پاشنه آشیل "رها" شدگان از #اعتیاد!

بررسی نتایج فعالیت ها و برنامه ریزی های حمایتی نهادها و سازمان های دولتی و نیز سازمان های مردم نهاد و خیریه در حوزه #بازتوانی معتادان مراکز ترک اعتیاد، در هر دو بخش مردان و زنان، متاسفانه بعضا نشان دهنده آن است که بخش قابل توجهی از افراد مراجعه کننده یا ارجاع شده به این قبیل مراکز، پس از بهبودی و رهایی از بند این بلایای خانمانسوز، به دلایل مختلف، مجددا به دامن شوم اعتیاد افتاده و در سیکلی معیوب، دوباره گرفتار اعتیاد می شوند.

فارغ از این که عنصر اراده و گرایش فردی و شخصی  افراد در روند اعتیاد دوباره، پس از بهبودی و ترک، در اعتیاد دوباره دخالت و نقش اصلی را ایفا می کند؛ با این...


یادداشت شورای شهر سردرود
تاریخ خبر : 08 آذر 1399

خبرنگاران؛ "آیینه هایی که نباید شکست"!

🔰 خبرنگاران؛ "آیینه هایی که نباید شکست"!

دیدن، شنیدن، تحلیل، تفسیر، انتقال پیام، روشنگری، مطالبه گری، نقد، نقادی، اندیشه ورزی، تولید فکر و در نهایت، مهندسی کلمه و واژه با سحر و جادوی "قلم"، همگی، صفات و توانایی های شگرف و عظیمی به شمار می روند که یکجا، چون ودیعه ای الهی و ثروتی بی مانند در نهاد و تار و پود وجودی و روحی خبرنگاران در هم تنیده است تا آگاهی و دانستن، حق مردم باشد و "حق گویی" از دایره مصلحت خارج شود.!  

"خبرنگاران" همچون آیینه اند، هنرشان، انعکاس تصویر هر آن چیزی است که می بینند، فریادشان، پژواک حق طلبی، مطالبه گری...


یادداشت شورای شهر سردرود
تاریخ خبر : 08 آذر 1399

توصیف تبریز آسان نیست ... باش اوجا تبریزیم

نوشتن از تبریز همیشه قهرمان در قلب آذربایجان سر ایران از آنچه بود و تا آنچه هست قلم را به لرزه در می آورد 
تبریز کهن ، تبریز اولین ها و تبریز باش اوجا و هزاران تبریز دیگر ناگفته و گفته ها ، کاغذ را گاه به تبسم و گاه به اشک می آورد.
تبریز و تاریخ پر فراز و نشیب اش و مردمان قهرمان و آگاه اش که اولین #پایتخت نشین جهان تشییع را به عنوان دارند ، مجاهدان مشروطه اش ، از #ستارخان ، #باقرخان ، #حسین_خان ،  #زینب_پاشا و شیرزنان و بزرگمردانش که از برای نوشتن رادمردی شان عاجزم.
چگونه بنویسم از #سرداران_عاشورایی و پاسداران حریم ولایت و عزت و شرف آن ،  آقا مهدی #باکري...


یادداشت شورای شهر سردرود
تاریخ خبر : 08 آذر 1399

یادداشت سخنگوی شورای شهرستان تبریز و عضو شورای اسلامی سردرود به مناسبت هفته بهزیستی

 هفته بهزیستی؛ پیش به سوی عدالت اجتماعی 

📂 تاسیس و راه اندازی سازمان بهزیستی در کشور، یکی از مهم ترین و کلیدی ترین اقدامات و دستاوردهای نظام مقدس جمهوری اسلامی در خدمات رسانی و تحت پوشش قرار دادن آن بخش از جامعه به شمار می رود که به دلایل متعدد، محروم از خدمات مشابه و هم سطح با دیگر قشرهای جامعه هستند.

این درحالی است که به نظر می رسد در چهل سالگی این نهاد ارزشی و خدمات رسانی عمومی، که منبعث از تعالیم و ارزش های ایرانی، اسلامی بوده و فلسفه وجودی آن، در برگیرنده اصل صیانت و حمایت از قشرهای محروم و تحت محدودیت های خاص می باشد، امروز و در بلوغ مدیریتی و سازمانی خود...